A+ A A-

Tırmanış Nedir? – Dağ Tırmanışı

Dağ TırmanışıTırmanış dağcılığın kapsamı içine giren bir doğa sporudur. Kamp kurulacak yerlere ve zirvelere ulaşmak için belirli yöntemler ve teknik malzeme kullanılarak yapılır.

Dağcılık 18.-19. yüzyılda Avrupalı zenginlerin boş zamanlarını değerlendirmek için buldukları bir spor. 20. yüzyıl ile birlikte farklı milletlere yayılan bu etkinlik 1931 yılında Cenevre'de olan Uluslararası Dağcılar Birliği (UIAA)'nin kurulmasıyla uluslararası bir statüye gelmiştir. Kendine özgü teknik ve emniyet yöntemlerin geliştirilmesiyle yapılmaya devam edilmiştir.

Türkiye'de dağcılık ise, Üniversite kulüpleri ve Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) bünyesinde sürdürülmektedir.

Belirli bir disiplin ve kural zinciri olan tırmanış zorlu bir spor dalı olsa da günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Dağ tırmanışı da dahil birçok dalı vardır.

Dağcılık Stilleri

  • Alpin Stil
  • Doğa Yürüyüşü (Hiking)
  • Kamplı Etkinlik ( Trekking)
  • Ekspedition
  • Ferrata
  • Sportif Tırmanış ( Sport Climbing)
  • Bouldering
  • Kaya Tırmanışı
  • Uzun Duvar Tırmanışı
  • Yapay Duvar Tırmanışı

Uludağ’da Dağ Tırmanışı

Uludağ’da tırmanış kış ve yaz dönemlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilebilir. Karın yağma takvimine göre belirlenen tarihlerde yapılan aktivitelerle özellikle üniversite dağcılık kulüpleri ve milli sporcuları buralarda görmek mümkündür.

Siz de tırmanış sporu ile ilgileniyorsanız Uludağ en doğru adres olacaktır. Yazın kamp kurabilir kışın ise otellerde kalabilirsiniz.


Uludağ Otel
Uludağ Otel

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Sapanca

Sapanca

Marmara Bölgesi’nin doğu sınırında bulunan küçük ama yeşiliyle ünlü bu şirin tatil beldesi, doğasıyla yakın bölgeden...

İznik

İznik

Bursa’ya bağlı bir ilçe olan İznik, adını verdiği gölüyle ve çinisiyle beraber sakin bir dinlenme yeri olarak bilinir...

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Uludağ'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. uludagoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome