A+ A A-

Çini Ocağı İznik

İznik

Bursa’ya bağlı bir ilçe olan İznik, adını verdiği gölüyle ve dünyaya ihraç edilen çinisiyle beraber sakin bir dinlenme yeri olarak bilinir. İlçede oteller ve pansiyonlar olup, bunlar genellikle göl kıyısında sıralanmıştır. Tarihte önemli bir yere sahiptir. İznik tarihi gerek Hristiyanlık için gerekse de bizim kültürümüzde çok önemli görevler üstlenmiştir. Hristiyanlar için Birinci Konsül burada toplanmıştır. Osmanlı zamanında ilk medrese ve cami buradadır.

Sadece tarihiyle değil, dünyaca ünlü çinileri de buraya ün kazandırmıştır. En iyi çini ustaları İznik’te yetişmektedir. Yaklaşık 50 bin nüfusuyla yaşayan bir kültür şehri olan İznik’e bir hafta sonu geçirmek için gelebilir, göl kıyısında huzurlu vakitler geçirip, nefis yemekler yiyebilirsiniz.

Ne Yapılır? Nereler Gezilir?

İznik’te gezilecek belli başlı yerlerin başında şunlar gelmektedir:

 • Çini Atölyeleri
 • İznik Kilisesi
 • İznik Müzesi
 • Ayasofya Müzesi
 • İznik gölü
 • Sarı Saltuk Türbesi
 • Roma Tiyatrosu
 • Yeşil Cami
 • Deniz otobüsüyle Yenikapı’dan 1 saat 10 dakikada Yalova’ya, oradan da 1 saatte Orhangazi’den sonra sola sapılarak yaklaşık 70 km’lik karayoluyla toplam da 2 saat 15 dakikada gelinir.
 • Eskihisar - Topçular iskelesine arabalı vapuruyla 30 dakikalık bir süreyle geçildikten sonra, Yalova, Orhangazi üzerinden, yaklaşık 140 km’lik kara yoluyla ulaşılır.
 • Körfez’i dolaşarak, Gölcük ve Karamürsel üzerinden, ara yol olan Yalakdere istikametinden İznik’e ulaşılır. İstanbul’dan mesafesi 200 km, Kocaeli’nden ise 90 km’dir.

İznik gölü, size hem dinlenme hem aktivite hem de yüzme şansı tanıyor. Bahar aylarında göl kıyısındaki restoranlarda balık yiyebilir, deniz bisikletine binebilir, yazları ise gölde yüzüp, kanoya binebilirsiniz. Ayrıca ilçede birçok çini satan yer de bulunur.

İznik Konaklama Fiyatları

İznik konaklama fiyatları yüksek olmamakla birlikte, otel ve pansiyonlar ücretlerini; hafta içi – hafta sonu ve yaz – kış tarifesine göre değiştirir. İznik’e genellikle bahar ve yaz aylarında sakin bir hafta sonu geçirmek için gelinir. Pansiyonlar 35, oteller de 75 TL’den başlayan fiyatlarla müşteri kabul eder.

Turlar

Tur şirketleri tarafından sıklıkla İznik turları düzenlenir. Çevresindeki özellikle Cumalıkızık köyüyle birlikte düzenlenen geziler 1 gece konaklamalı olmakla birlikte, İstanbul’dan günübirlik yapılan seyahatler daha fazladır. Konaklama İznik’te olur. Günübirlik tur fiyatları ortalama 85 TL’den başlar.

İznik Ulaşım

İznik en çok doğal olarak bağlı olduğu Bursa ilimizden ziyaretçi alır. Yalova ve Kocaeli’den de günübirlik formda gezmeye gelenler fazladır. Asıl turisti İstanbul’dan alır. İznik ulaşım açısından birkaç farklı yol alternatifine sahiptir.

Bursa’ya mesafesi 77 km, Ankara’ya uzaklığı ise 380 km’dir.

Tatil rehberi olarak, yorum ve şikayetlerinizi de yapabileceğiniz Marmara’nın bu göl şehrine, sizin de mutlaka konaklamalı ya da günübirlik bir gezi yapmanızı tavsiye ederiz.

Uludağ Otel
Uludağ Otel

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Sapanca

Sapanca

Marmara Bölgesi’nin doğu sınırında bulunan küçük ama yeşiliyle ünlü bu şirin tatil beldesi, doğasıyla yakın bölgeden...

İznik

İznik

Bursa’ya bağlı bir ilçe olan İznik, adını verdiği gölüyle ve çinisiyle beraber sakin bir dinlenme yeri olarak bilinir...

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Uludağ'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. uludagoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome