A+ A A-

Uludağ İklimi ve Hava Koşulları

Uludağ Hava Durumu2500 metrelik yüksekliğe sahip, yaklaşık 2000 metre yükseklikteki oteller bölgesinde Uludağ hava durumu ortalama sıcaklık değerleri Bursa şehir merkezine göre sürekli 8 – 10 derece daha düşüktür. Uludağ iklim özellikleri gereği kayak yaparken ve eğlenirken buranın soğuğunu çok fazla hissetmezsiniz. Rahatsız edici olmayan tatlı kış günleri için Uludağ idealdir.

Uludağ Hava Koşulları

Yıllık ortalama sıcaklık ise yaklaşık 5 derece, ortalama yağış ise 1500 mm’ye ulaşır. Doruklarında buzullara ait izlere rastlanmaktadır. Dağın zirvesi olan Karatepe’deki göllerin kar yığınları da bölgeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Uludağ hava koşullarına göre zirvedeki kar ise hiçbir zaman erimez. 1700 m'nin üzerinde kar kalınlığı şubat sonunda 150 cm-400 cm civarına ulaşır.

Uludağ iklimi özellikleri bakımından oldukça avantajlıdır. Dağın alt kısımlarında Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş tipi özellikleri vardır. Zirveye doğru çıkıldığında ise nemli mikro termik iklim görülür.

Uludağ Sıcaklık Değerleri

Uludağ iklimi alt kademelerden yukarıya doğru kademe kademe farklılık göstermektedir. Alt kademelerinde Karadeniz ve Akdeniz ikliminin geçişleri görülür. Zirvelerine yol aldıkça nemli mikro termik iklim özelliğindedir. Özellikle kışları zirvelerine buzul iklim hakimdir.

  • Yıllık ortalama sıcaklık: Zirveye doğru artış gösterir.
  • Sarıalan mevkii: ortalama (1620 m.) 5.5 °C ve 1252,1 mm yağış
  • Zirve: (1877 m) 4,6 °C ve 1483,6 mm yağış miktarına ulaşmaktadır.
  • Karla yağışlı gün sayısı: (1877 mm) 67,5 gün.
  • Karla kaplı gün sayısı: 179,3 gün.
  • En yüksek kar kalınlığı: 430 cm. (Mart ayı)
  • Donlu gün sayısı: 144,7 gün.
  • Gündüz en yüksek sıcaklığın 0’ın altında olduğu gün sayısı: 54.9 gün.

Oteller bölgesi Uludağ hava durumu tahminleri:

Uludağ Bitki Örtüsü

350 metre: Defne, zeytin, katran ardıcı, fındık, laden, funda, kızılçam, maki ve çalılık alanlar

350 - 700 metre:: Kestane, akçakesme, erguvan, koca yemiş, dağ çileği, zeytin, katırtırnağı, Girit ladeni, mazı meşesi, gürgen, kızılcık, alıç, geyikdikeni, sırımbağı, yabani defne, karaağaç, kayın, titrek kavak, karaçam

700 – 1000 metre: Kestane, kayın, sapsız meşe, titrek kavak, karaçam, ya kızılcık, alıç, geyikdikeni, muşmula

+ 1000 metre: Kayın ormanları

1500 - 2000 metre: Bodur ardıç, yaban mersini, ayı üzümü, yabani gül, geyik dikeni, çoban üzümü, söğüt, karaçam, kayın, gürgen, titrek kavak, sırımbağı, yoğurtotu, kekik, bitotu, misk soğanı, hindiba, bahar yıldızı, çok çiçekli gelincik, yabani elma

+ 2000 metre: Karaçam ormanları, sarıçam ve alpin bitkiler

Uludağ Otel
Uludağ Otel

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Sapanca

Sapanca

Marmara Bölgesi’nin doğu sınırında bulunan küçük ama yeşiliyle ünlü bu şirin tatil beldesi, doğasıyla yakın bölgeden...

İznik

İznik

Bursa’ya bağlı bir ilçe olan İznik, adını verdiği gölüyle ve çinisiyle beraber sakin bir dinlenme yeri olarak bilinir...

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Uludağ'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. uludagoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome