A+ A A-

Antik Çağdan Kayak Merkezine

Uludağ Tarihi

Uludağ tarihi açıdan anlamlı simgelere sahiptir. Antik Çağ’da yaşayan Heredot, bu dağdan Olympos adıyla bahseder. Uzun dönem bu isimle bilinen yöre, 200’lü yıllarda Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altındayken bölge tamamen Hristiyanlığa geçmiş, Uludağ da Hristiyan keşişlerin mekanı olmuştur. Art arda zirvede manastırlar kurulmaya başlanmış, böylece de ismi Keşiş Dağı olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yıllarında, egemenliğin kurulmaya başladığı yöre olarak bilinen Bursa’da Uludağ ve çevresi de ele geçirildikten sonra Hristiyanlar buradan kaçmıştır. Uludağ hakkında bilgiler içerisindeki en önemli ayrıntı, keşişlerin yerine bu zirvelerde, Müslüman dervişlerin konuşlandığı yere dönüşmesi gelir. Uludağ tarihçesinde, Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte, 1925’te buranın isminin sunulan öneriyle Uludağ olduğu kayıtlıdır.

Turizm Yolunda

Açık havalarda dağın zirvesinden Marmara denizini ve İstanbul’u seyredebilirsiniz. Rehberler eşliğinde çıkabileceğiniz noktalarında bu benzersiz manzarayı görmeden sakın dönmeyin.

Çok bakir bir dağ olan nokta, 1933’te zirveye çıkan yolun, bir de otelin yapılmasıyla dinlenme yeri olarak da ziyaret edilmeye başlanmış. 1963’te ise Türkiye’nin ilk teleferiği buraya konulmuştur. Takip eden yıllarda, 1980’li senelerden itibaren de birçok otel hizmete girmiş ve bölge kayak turizminin Türkiye’deki merkezi haline gelmiştir.

Yalnızca kayak gibi kış sporlarıyla değil Sarıalan ve Kirazlı gibi güzel yaylalarıyla da adından söz ettirmektedir. Sırtlarındaki çamlar arasında karlı zirvelerinden izleyeceğiniz manzaralara doyamayacaksınız. Buzul göllerinden Milli parkına baştan aşağıya gezmeye doyamayacağınız coğrafyasında sizi eski buzullara ait izler bekliyor.

Uludağ Milli Parkı

Doğal ortamlarında birçok hayvan ve bitkiyi gözlemleyebileceğiniz orman her mevsim sizleri kendisine hayran bırakacak güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bilmelisiniz ülkemizdeki en büyük kelebek türümüz olan Apollo Kelebeği ile sadece burada tanışabilirsiniz.

Yalnızca milli parkı değil dağın tüm kısımları kademe kademe nadir görülen bitkilerle dolup taşmaktadır.

Uludağ Otel
Uludağ Otel

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Sapanca

Sapanca

Marmara Bölgesi’nin doğu sınırında bulunan küçük ama yeşiliyle ünlü bu şirin tatil beldesi, doğasıyla yakın bölgeden...

İznik

İznik

Bursa’ya bağlı bir ilçe olan İznik, adını verdiği gölüyle ve çinisiyle beraber sakin bir dinlenme yeri olarak bilinir...

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Uludağ'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. uludagoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome